Kalendarium wydarzeń

 
Kwiecień 2020
 
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Kategorie


Wspólnie z Arcybiskupem

Z uwagi na epidemię koronawirusa organizacja funkcjonowania biuro OIL w Łodzi ulega zmianie. Szczegółowe informacje poniżej:

 

1. Dział księgowości ->

2. Dział prawny ->

 


 

Abp. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki zaapelował do wiernych o wsparcie zbiórki funduszy na zakup respiratorów. Archidiecezja Łódzka przekazała fundusze na zakup dwóch pierwszych respiratorów.

 

– Wszystkich zapraszam do tego konkretnego czynu – pomocy przy zakupie respiratorów do łódzkiego szpitala. Wiem, że się nie zawiodę się na waszej hojności. – mówił abp Grzegorz Ryś.

 

Podczas środowej południowej modlitwy Ojcze nasz ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś odczytał list od dra Pawła Czekalskiego – prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi. Pan prezes prosi w nim o pomoc w zakupie respiratorów podtrzymujących życie do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

 

– W imieniu lekarzy i pacjentów zwracam się o pomoc w doposażeniu USK nr 1 im. N. Barlickiego w sprzęt niezbędny do ratowania życia. Choroba, jak obecnie nam zagraża (Covid19) dotyczy głównie ciężkich zaburzeń oddechowych. Respirator jest urządzeniem niezbędnym w takich przypadkach by zapewnić przeżycie choremu a jednocześnie umożliwia nam skuteczne leczenie. W sytuacji epidemii staniemy przed trudnym moralnie i etycznie problemem kogo do respiratora podłączyć i ratować jego życie a komu odmówić i skazać na śmierć. – napisał dr Czekalski.

 

Odpowiadając na prośbę prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej Archidiecezja Łódzka wraz z księdzem arcybiskupem Grzegorzem Rysiem przekazali sumę potrzebną do zakupu dwóch respiratorów potrzebnych w łódzkim szpitalu. – Jeśli zechcielibyście włączyć się w pomoc przy zakupie potrzebnych respiratorów to wszystkie potrzebne informacje znajdą się na naszej stronie diecezjalnej. Wiem, że się na was nie zawiodę. – powiedział metropolita łódzki.

 

Prezes Paweł Czekalski podkreśla, jak ważna w tym trudnym czasie jest współpraca: Samorząd lekarski w myśl art. 17 konstytucji reprezentuje lekarzy jako osoby wykonujące zawód zaufania publicznego i sprawuje pieczę nad należytym wykonywaniem tego zawodu w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony.

 

Nie można skutecznie leczyć nie mając do tego środków. W trosce o wykonywanie naszego zawodu zwróciłem się z prośbą do Abp. Grzegorza Rysia o wsparcie. W miarę rozprzestrzeniania się epidemii rośnie liczba chorych wymagających intensywnej terapii z tego też tytułu do szpitala w Zgierzu zostały przekazane respiratory ze szpitala im. N. Barlickiego. obecnie gdy w szpitalu im. Barlickiego tworzy się miejsca dla chorych z COVID19 szpital stanął prze faktem braku respiratorów.

Spontaniczne darowizny dały możliwość doposażenia tego szpitala a ponieważ środków jest znacznie więcej umożliwi tez doposażenie innych placówek.

W okresie epidemii potrzeba autentycznego zaangażowania i szczerych chęci działania. Lekarze nie mogą pozostać bez wsparcia samorządu. Dlatego podjęliśmy działania mające na celu poprawę zaopatrzenia w środku ochrony osobistej i sprzęt konieczny do skutecznego leczenia. Takim sprzętem są respiratory ale potrzebne są jeszcze monitory, kapnografy, i szereg innych. Samorząd na szczeblu centralnym także wdrożył działania wspierające lekarzy. Dodam, że to dzięki jednemu w łódzkich lekarzy zostały przekazane niebagatelne środki. Zakupiony sprzęt to nie fanaberia ale konieczność taka jak dla żołnierza broń. W przypadku takiego zagrożenia z jakim mamy do czynienia heroizm lekarzy nie wystarczy. Potrzeba „broni”. Pamiętajmy także, że współczesne leczenie to praca zespołowa, to także pielęgniarki i ratownicy. Poza pracą bezpośrednio z chorym kluczową role pełni diagnostyka, oni także się narażają pracując z materiałem zakaźnym i także nie maja dostatecznej ilości sprzętu o brakach kadrowych nie wspominając.

Mając wsparcie społeczne jesteśmy w dwójnasób silni i „trwamy na szańcu” z nadzieją wspólnej wygranej. Dziękuje wszystkim za wsparcie koleżankom i kolegom lekarzom, pielęgniarkom, diagnostom i ratownikom za heroizm i oddanie sprawie razem wygramy.

Paweł  R. Czekalski

Prezes OIL w Łodzi

 

Z ogromną wdzięcznością zwracam się do Ekscelencji z wyrazami uszanowana, a przede wszystkim podziękowania. Wiem doskonale, że nie byłoby tej spontanicznej pomocy, gdyby nie osoba Ekscelencji. Błyskawiczna reakcja, hojność, a przede wszystkim ogromne zaangażowanie Ekscelencji pozwoliły na szybkie ratowanie sytuacji, w jakiej znajdują się szpitale. W przyszłym tygodniu przekazujemy pierwsze respiratory do Szpitala im. N. Barlickiego i do Szpitala im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu.

Pomoc jaką zainicjował nasz Arcybiskup i mnogość darczyńców sprawia, że możemy zaopatrzyć nie jeden, nie dwa, ale wiele szpitali i placówek, w których lekarze, ale także pielęgniarki, ratownicy, diagności, farmaceuci, cały personel pomocniczy udzielają pomocy chorym często wymagających pilnych i intensywnych działań.

Zawsze w ekstremalnych warunkach możemy niemal namacalnie przekonać się o wartości człowieka i jestem przekonany, że w każdym jest wielki duch dobra i człowieczeństwa tyle, że czasem trzeba go obudzić. Właśnie Ekscelencja tego dokonał. Słowem, wielką osobowością i ogromna charyzmą.

Wspólnie, wszyscy wspieramy walkę z wirusem, z epidemią. Każdy może tę walkę wesprzeć, nie tylko finansowo ale np. poprzez bezinteresowną pomoc drugiemu, potrzebującemu człowiekowi, czy tak ważne sumienne stosowanie się do zaleceń i ograniczeń związanych
z obecną sytuacją.

Walkę z koronawirusem wygramy razem, jesteśmy silniejsi wspólna mocą.

Dziękujemy darczyńcom.

Paweł  R. Czekalski

Prezes OIL w Łodzi 

 

Walkę z koronawirusem można wesprzeć:

 

 Bank PKO BP SA I Oddział w Łodzi

98 1020 3352 0000 1602 0010 0362

Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi

z dopiskiem – darowizna 

 

 

Data dodania: 26 Marzec 2020

Najnowsze wpisy

26 mar 2020

Abp. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki zaapelował do wiernych o wsparcie zbiórki funduszy na zakup respiratorów. Archidiecezja Łódzka przekazała fundusze na zakup dwóch pierwszych respiratorów.

24 mar 2020

Publikujemy definicję przypadku na potrzeby nadzoru nad zakażeniami ludzi nowym koronawirusem SARS-CoV-2.

23 mar 2020

Uprzejmie informujemy, że ze względu na ogłoszony w kraju stan epidemii została podjęta decyzja o wstrzymaniu (do odwołania) wszystkich toczących się postępowań w Okręgowym Sądzie Lekarskim w Łodzi oraz postępowań wyjaśniających przed Okręgowym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej.

Nasze serwisy