Kalendarium wydarzeń

 
Luty 2020
 
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Kategorie


  • Willa przy ul. Czerwonej 3 jest otwarta dla wszystkich lekarzy, służąc jako miejsce integracji naszego środowiska. Dokładamy wszelkich starań, aby przychodzili tutaj z chęcią i przyjemnością, po prostu jak do siebie.

STANOWISKO Nr 2/P-VIII/2018

STANOWISKO Nr 2/P-VIII/2018
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi
z dnia 2 października 2018 roku

                                              

w sprawie praktyk pracodawców zatrudniających lekarzy, polegających na niezgodnymz prawem oraz kodeksem etyki lekarskiej rozszerzaniu obowiązków pracowniczych lekarzy

 

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej uznaje za niedopuszczalne wszelkie działania prawne i faktyczne pracodawców, które stanowią próbę zmuszenia lekarzy do wykonywania dodatkowych obowiązków pracowniczych w sposób sprzeczny z prawem jak również kodeksem etyki lekarskiej.

Pracodawcy przy zmianach treści stosunku pracy z lekarzami oprócz troski o wymogi formalne i zgodność proponowanej zmiany obowiązków pracowniczych z kodeksem pracy winni uwzględniać dodatkowe wymogi. Pod pojęciem kwalifikacji pracownika winno się rozumieć nie tylko jego formalne wykształcenie, posiadane specjalizacje oraz doświadczenie zawodowe i umiejętności praktyczne, ale również właściwości psychofizyczne oraz zdolności do wykonywania określonych czynności z punktu widzenia zdrowia fizycznego.

Dlatego też, nie może uzyskać akceptacji działanie pracodawców zmuszające lekarzy do wykonywania czynności zawodowych niezgodnie z posiadaną specjalizacją, sprzecznych    z długoletnim doświadczeniem i umiejętnościami, np. poprzez zobowiązanie lekarzy do pracy    w SOR, którzy nigdy nie mieli takiej praktyki i doświadczenia.

Takie działania pracodawców są bardzo niebezpieczne. Bowiem w pierwszej kolejności narażają pacjentów na uzyskanie świadczeń zdrowotnych na znacznie niższym niż oczekiwany poziomie.

Po drugie zmuszanie lekarzy do udzielania świadczeń zdrowotnych poza zakresem specjalizacji jest sprzeczne z art. 10 Kodeksu Etyki Lekarskiej na podstawie, którego lekarz nie może wykraczać poza swoje umiejętności zawodowe, a jeśli zakres tych czynności przewyższa umiejętności lekarza, wówczas winien on powstrzymać się od udzielania świadczeń zdrowotnych i zwrócić do bardziej doświadczonego kolegi.

Po trzecie, praca lekarza poza zakresem specjalizacji wywołuje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia błędu medycznego i naraża pracujących w ten sposób lekarza na odpowiedzialność karną na podstawie art. 160 kk.

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi rozumie braki kadrowe, które mogą być powodem podejmowania takich działań przez część pracodawców,  jednakże w jej ocenie należy szukać alternatywnych rozwiązań, które nie będą powodowały negatywnych skutków u pacjentów i lekarzy.

  

Sekretarz  Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi 

lek. Mateusz Kowalczyk 

  

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi

dr n. med. Paweł R. Czekalski

Data dodania: 4 Październik 2018

Najnowsze wpisy

13 lut 2020

Informujemy iż w dniu 21.01.2020 r. Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej podjęła uchwałę w sprawie działań zmierzających do dostosowania warunków umów o udzielanie świadczeń finansowanych ze środków publicznych do aktualnych kosztów realizacji tych umów.

6 lut 2020

Zapraszamy do udziału w Jubileuszowej XX Ogólnopolskiej Biesiadzie Literackiej - termin nadsyłania tekstów - 15 lutego 2020 roku
Uprzejmie informujemy, że Jubileuszowa XX Ogólnopolska Biesiada Literacka Unii Polskich Pisarzy Lekarzy odbędzie się, jak zwykle w Klubie Lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi przy ul. Czerwonej 3, w dniu 7 marca 2020 roku (wyjątkowo w sobotę) - początek o godz. 16.00.

6 lut 2020

25 lutego 2020 roku (wtorek) godzina 19.00 - Klub Lekarza w Łodzi ul. Czerwona 3

Nasze serwisy