Kalendarium wydarzeń

 
Grudzień 2018
 
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Kategorie

  • Willa przy ul. Czerwonej 3 jest otwarta dla wszystkich lekarzy, służąc jako miejsce integracji naszego środowiska. Dokładamy wszelkich starań, aby przychodzili tutaj z chęcią i przyjemnością, po prostu jak do siebie.

Szczepienia obowiązkowe: zakres informacji dla pacjenta

Wersja do wydrukuPDF versionEPUB version

Z treści przepisów art. 15 i 16 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz art. 32 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty wynika, że na przeprowadzenie obowiązkowych szczepień ochronnych nie jest potrzebna zgoda pacjenta, bo obowiązek poddania się takim szczepieniom nakłada ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

 

Z § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 18 sierpnia 2011 roku w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych wynika, że pisemna zgoda jest niezbędna jedynie w przypadku szczepienia osoby, która ukończyła 6 rok życia, a nie osiągnęła pełnoletności, bez obecności osoby, która sprawuje prawną pieczę nad tą osobą, albo opiekuna faktycznego.

 

Z art. 17 ust. 9 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, wynika że obowiązkiem lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną jest powiadomienie osoby obowiązanej do poddania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub osoby sprawującej prawną pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną albo opiekuna faktycznego o obowiązku poddania się tym szczepieniom, a także poinformowanie o szczepieniach zalecanych.

 

Żaden z przepisów ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nie wyłącza stosowania przepisów regulujących obowiązki informacyjne lekarza wobec pacjenta przed udzieleniem mu świadczenia zdrowotnego ani nie ogranicza prawa pacjenta do informacji, myślę tu w szczególności o art. 31 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz art. 9–12 ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku Praw Pacjenta.

 

Pacjent przed zaszczepieniem powinien być poinformowany o:

 

  1. na czym będzie polegało szczepienie, jaka szczepionka zostanie użyta, w jakiej dawce,

  2. skutkach zastosowania szczepienia albo jego zaniechania (w tym o sankcjach za uchylenie się od tego obowiązku), w tym o ewentualnych działaniach niepożądanych (przede wszystkim o niepożądanym odczynie poszczepiennym).

Lekarz nie musi informować o skutkach mało prawdopodobnych i trudnych do przewidzenia w przypadku wykonywanego szczepienia. Dokonując oceny jakie informacje powinny zostać przekazane lekarz powinien brać pod uwagę ogólny stan zdrowia, przebyte choroby, uczulenia, wynik badania kwalifikacyjnego.

W przypadku szczepień obowiązkowych i pojawiających się bardzo szczegółowych pytań dotyczących poddania się tego typu zabiegom, wydaje się, że obowiązek informacyjny lekarza zostaje wykonany poprzez przekazanie ulotki dołączanej do szczepionki. Zgodnie z przepisami regulującymi treść ulotki dołączanej do opakowania produktu leczniczego musi zawierać informacje

zgodne z Charakterystyka Produktu Leczniczego, sformułowane w sposób łatwo zrozumiały dla pacjenta, z wyjaśnieniem używanych terminów naukowych lub specjalistycznych.

Data dodania: 20 luty 2017

Najnowsze wpisy

12 gru 2018

Stanowisko w sprawie wystawiania zaswiadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy

10 gru 2018

IV Mistrzostwa Polski Lekarzy w Szachach Błyskawicznych i Szybkich

 

IV Mistrzostwa Polski Prawników w Szachach Błyskawicznych i Szybkich

Kazimierz Dolny '2019

 

        

10 gru 2018

Turniej odbędzie się 16 grudnia 2018 roku w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku

Nasze serwisy