Kalendarium wydarzeń

 
Październik 2018
 
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kategorie

  • Willa przy ul. Czerwonej 3 jest otwarta dla wszystkich lekarzy, służąc jako miejsce integracji naszego środowiska. Dokładamy wszelkich starań, aby przychodzili tutaj z chęcią i przyjemnością, po prostu jak do siebie.

STANOWISKO Nr 2/P-VIII/2018

Wersja do wydrukuPDF versionEPUB version

STANOWISKO Nr 2/P-VIII/2018
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi
z dnia 2 października 2018 roku

                                              

w sprawie praktyk pracodawców zatrudniających lekarzy, polegających na niezgodnymz prawem oraz kodeksem etyki lekarskiej rozszerzaniu obowiązków pracowniczych lekarzy

 

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej uznaje za niedopuszczalne wszelkie działania prawne i faktyczne pracodawców, które stanowią próbę zmuszenia lekarzy do wykonywania dodatkowych obowiązków pracowniczych w sposób sprzeczny z prawem jak również kodeksem etyki lekarskiej.

Pracodawcy przy zmianach treści stosunku pracy z lekarzami oprócz troski o wymogi formalne i zgodność proponowanej zmiany obowiązków pracowniczych z kodeksem pracy winni uwzględniać dodatkowe wymogi. Pod pojęciem kwalifikacji pracownika winno się rozumieć nie tylko jego formalne wykształcenie, posiadane specjalizacje oraz doświadczenie zawodowe i umiejętności praktyczne, ale również właściwości psychofizyczne oraz zdolności do wykonywania określonych czynności z punktu widzenia zdrowia fizycznego.

Dlatego też, nie może uzyskać akceptacji działanie pracodawców zmuszające lekarzy do wykonywania czynności zawodowych niezgodnie z posiadaną specjalizacją, sprzecznych    z długoletnim doświadczeniem i umiejętnościami, np. poprzez zobowiązanie lekarzy do pracy    w SOR, którzy nigdy nie mieli takiej praktyki i doświadczenia.

Takie działania pracodawców są bardzo niebezpieczne. Bowiem w pierwszej kolejności narażają pacjentów na uzyskanie świadczeń zdrowotnych na znacznie niższym niż oczekiwany poziomie.

Po drugie zmuszanie lekarzy do udzielania świadczeń zdrowotnych poza zakresem specjalizacji jest sprzeczne z art. 10 Kodeksu Etyki Lekarskiej na podstawie, którego lekarz nie może wykraczać poza swoje umiejętności zawodowe, a jeśli zakres tych czynności przewyższa umiejętności lekarza, wówczas winien on powstrzymać się od udzielania świadczeń zdrowotnych i zwrócić do bardziej doświadczonego kolegi.

Po trzecie, praca lekarza poza zakresem specjalizacji wywołuje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia błędu medycznego i naraża pracujących w ten sposób lekarza na odpowiedzialność karną na podstawie art. 160 kk.

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi rozumie braki kadrowe, które mogą być powodem podejmowania takich działań przez część pracodawców,  jednakże w jej ocenie należy szukać alternatywnych rozwiązań, które nie będą powodowały negatywnych skutków u pacjentów i lekarzy.

  

Sekretarz  Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi 

lek. Mateusz Kowalczyk 

  

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi

dr n. med. Paweł R. Czekalski

Data dodania: 4 Październik 2018

Najnowsze wpisy

16 paź 2018

Klub Lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi przy  ul. Czerwonej 3

zaprasza  w dniu 4 listopada 2018r. (niedziela) na  Koncert  Zaduszkowy "Pro  Memoria”

nastrojowy,  pełen  zadumy  wieczór  poświęcony  lekarzom,  którzy  odeszli  na  wieczny  dyżur

wystąpią:

Paweł  Pecuszok  -  tenor

Dawid  Zarzycki  -  fortepian

 

"Życie ludzkie jak iskra,

jak płomyk zdmuchnięty powiewem wiatru,

jak wiersz niedokończony - błyska i gaśnie"…

ale przecież coś pozostaje...

 

Zapraszamy

16 paź 2018

Klub  Lekarza  kontynuując  cykl  "Lekarze  z  pasją"  zaprasza  na  trzecie  w  tym  sezonie  wydarzenie - II Wieczór  z  dr  Markiem  Rożnieckim pt:  "Opera  moja  miłość" w dniu -  28  października  o godz.  17.00.

Podczas pierwszego spotkania  w  kwietniu  ten  znany  urolog  opowiedział  licznie zebranym wówczas gościom o jednej ze  swoich  największych  pasji  -  w  sposób  iście  mistrzowski  wprowadził  w  barwny  świat  muzyki  operowej.  Sukces i wielkie zainteresowanie, jakim cieszyła się ta impreza,  zaowocowały pomysłem zorganizowania kolejnej jej edycji.  

13 paź 2018

Stanowisko Konwentu Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich w sprawie szczepień ochronnych - podjęte w Gnieźnie 12 października.

Nasze serwisy