Kalendarium wydarzeń

 
Lipiec 2019
 
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kategorie

  • Klub Lekarza przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Łodzi zaprasza lekarzy i lekarzy dentystów na pyszne obiady. Codziennie nowe menu w przystępnych cenach. Członkowie OIL w Łodzi mogą skorzystać także z dofinansowania. Zamów obiad przez specjalny formularz

  • Rząd nie realizuje postulatów z "Porozumień Szumowskiego", dlatego 1 czerwca tysiące lekarzy z całej Polski wyszło na ulicę i wzięło udział w manifestacji w Warszawie, żeby pokazać determinację w walce o wzrost finansowania w ochronie zdrowia.

  • Willa przy ul. Czerwonej 3 jest otwarta dla wszystkich lekarzy, służąc jako miejsce integracji naszego środowiska. Dokładamy wszelkich starań, aby przychodzili tutaj z chęcią i przyjemnością, po prostu jak do siebie.

STANOWISKO Nr 2/P-VIII/2018

Wersja do wydrukuPDF versionEPUB version

STANOWISKO Nr 2/P-VIII/2018
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi
z dnia 2 października 2018 roku

                                              

w sprawie praktyk pracodawców zatrudniających lekarzy, polegających na niezgodnymz prawem oraz kodeksem etyki lekarskiej rozszerzaniu obowiązków pracowniczych lekarzy

 

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej uznaje za niedopuszczalne wszelkie działania prawne i faktyczne pracodawców, które stanowią próbę zmuszenia lekarzy do wykonywania dodatkowych obowiązków pracowniczych w sposób sprzeczny z prawem jak również kodeksem etyki lekarskiej.

Pracodawcy przy zmianach treści stosunku pracy z lekarzami oprócz troski o wymogi formalne i zgodność proponowanej zmiany obowiązków pracowniczych z kodeksem pracy winni uwzględniać dodatkowe wymogi. Pod pojęciem kwalifikacji pracownika winno się rozumieć nie tylko jego formalne wykształcenie, posiadane specjalizacje oraz doświadczenie zawodowe i umiejętności praktyczne, ale również właściwości psychofizyczne oraz zdolności do wykonywania określonych czynności z punktu widzenia zdrowia fizycznego.

Dlatego też, nie może uzyskać akceptacji działanie pracodawców zmuszające lekarzy do wykonywania czynności zawodowych niezgodnie z posiadaną specjalizacją, sprzecznych    z długoletnim doświadczeniem i umiejętnościami, np. poprzez zobowiązanie lekarzy do pracy    w SOR, którzy nigdy nie mieli takiej praktyki i doświadczenia.

Takie działania pracodawców są bardzo niebezpieczne. Bowiem w pierwszej kolejności narażają pacjentów na uzyskanie świadczeń zdrowotnych na znacznie niższym niż oczekiwany poziomie.

Po drugie zmuszanie lekarzy do udzielania świadczeń zdrowotnych poza zakresem specjalizacji jest sprzeczne z art. 10 Kodeksu Etyki Lekarskiej na podstawie, którego lekarz nie może wykraczać poza swoje umiejętności zawodowe, a jeśli zakres tych czynności przewyższa umiejętności lekarza, wówczas winien on powstrzymać się od udzielania świadczeń zdrowotnych i zwrócić do bardziej doświadczonego kolegi.

Po trzecie, praca lekarza poza zakresem specjalizacji wywołuje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia błędu medycznego i naraża pracujących w ten sposób lekarza na odpowiedzialność karną na podstawie art. 160 kk.

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi rozumie braki kadrowe, które mogą być powodem podejmowania takich działań przez część pracodawców,  jednakże w jej ocenie należy szukać alternatywnych rozwiązań, które nie będą powodowały negatywnych skutków u pacjentów i lekarzy.

  

Sekretarz  Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi 

lek. Mateusz Kowalczyk 

  

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi

dr n. med. Paweł R. Czekalski

Data dodania: 4 Październik 2018

Najnowsze wpisy

15 lip 2019

Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi 

zapraszają na kolejną edycję

Kursu przygotowującego do Lekarskiego Egzaminu Końcowego

 

Najbliższa edycja kursu odbędzie się w dniach:

02-06.09.2019 

Liczba miejsc ograniczona.

 

9 lip 2019

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

w związku z zakończeniem części pierwszej projektu unijnego przez Naczelną Izbę Lekarską i Partnerów: Medycynę Praktyczną, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, w ramach której powstał zestaw wytycznych dla lekarzy pracujących w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, zapraszam do zapoznania się z ostatnim, piątym dokumentem wytycznych.

5 lip 2019

W IMIENIU MINISTRA ZDROWIA

Pragniemy serdecznie zaprosić Państwa do udziału w bezpłatnych szkoleniach e-learningowych w zakresie zasad zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej.

Szkolenia dedykowane są dla szeroko rozumienaej grupy specjalistów z obszaru ochrony zdrowia.

 

Na dzień dzisiejszy znajdą Państwo na platformie szkolenia kierowane do: 

•Lekarzy POZ,

•Pielęgniarek i położynch,

•Kadry zarządzającej.

 

W najbliższym czasie na platformie uruchomione zostaną kolejne szkolenia dedykowane dla: 

Nasze serwisy