Kalendarium wydarzeń

 
Styczeń 2019
 
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kategorie

  • Willa przy ul. Czerwonej 3 jest otwarta dla wszystkich lekarzy, służąc jako miejsce integracji naszego środowiska. Dokładamy wszelkich starań, aby przychodzili tutaj z chęcią i przyjemnością, po prostu jak do siebie.

spotkanie Delegatów OZL z Delegatury Łódzkiej OIL

Wersja do wydrukuPDF versionEPUB version

Tematem wiodącym zebrania stało się „nowum”, czyli zasady wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich (E-ZLA), a także zagrożenia i problemy dla lekarzy, które mogą wynikać z wprowadzonego systemu. Debatę na ten temat poprzedziła emisja filmów instruktażowych ZUS, które wprowadzają lekarzy do systemu. Analizę systemu przeprowadził z kolei Wojciech Łukomski, pracownik Okręgowej Izby Lekarskiej. Łukomski zwrócił szczególną uwagę na zagrożenia, jakie mogą wynikać w związku z wypisywaniem elektronicznych zwolnień lekarski. Do najważniejszych należy przeładowanie lekarzy obowiązkami pozamedycznymi, co skróci czas dla pacjentów i wydłuży kolejki. Łukomski zwrócił uwagę, że bez względu na ilość pieniędzy w systemie i zwiększenie nakładów na leczenie, system ograniczony jest określoną liczba lekarzy. W Polsce ten współczynnik wynosi od 2,2 do 2,4 lekarzy na tysiąc mieszkańców i jest jednym z najniższych w Europie.

Także, Porozumienie Organizacji Lekarskich, nie rekomenduje lekarzom wypisywania elektronicznych zwolnień lekarskich – jak przekazała kol. Lidia Klichowicz. Delegaci zgodzili się co do konieczności przygotowania własnego stanowiska w tej sprawie. Dr Grzegorz Krzyżanowski zachęcił Delegatów do przygotowania wspólnego stanowiska dotyczącego wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich.

UWAGA: do końca 2017 roku lekarze mogą wypisywać zamiennie elektroniczne zwolnienia lekarskie, albo klasyczne zwolnienia na drukach pobieranych z ZUS. Szczegółowe instrukcje są dostępne na stronie internetowej ZUS-u: WWW.ZUS.PL

W dalszej części zebrania, delegaci rozmawiali na temat XXXIV Okręgowego Zjazdu Lekarzy, który zwołano na dzień 9 kwietnia 2015 roku, na terenie delegatury skierniewickiej OIL. Dyskutowano na temat ewentualnych stanowisk i apeli, jakie należałoby przedstawić podczas zjazdu.

Podczas następnego spotkania Delegatury (30 marca br.) zostaną przedstawione projekty apeli i stanowisk zjazdowych oraz zgłaszani kandydaci do składu:

- prezydium Zjazdu: przewodniczący, wiceprzewodniczący i sekretarze Zjazdu

- komisji zjazdowych: Mandatowo-Regulaminowej, Uchwał i Wniosków.

 Terminarz kolejnych spotkań Delegatury Łódzkiej w 2016 roku:

30 marca ( środa); 8 czerwca (środa); 5 października  (środa); 1 grudnia (czwartek). 

z pozdrowieniami
Grzegorz Krzyżanowski
wiceprezes ORL, przewodniczący Delegatury Łódzkiej OIL

Data dodania: 4 luty 2016

Nasze serwisy