Kalendarium wydarzeń

 
Październik 2018
 
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kategorie

  • Willa przy ul. Czerwonej 3 jest otwarta dla wszystkich lekarzy, służąc jako miejsce integracji naszego środowiska. Dokładamy wszelkich starań, aby przychodzili tutaj z chęcią i przyjemnością, po prostu jak do siebie.

REKLAMA APTEK ZAKAZANA

Wersja do wydrukuPDF versionEPUB version

Art. 129b. 1. Prawa Farmaceutycznego brzmi:

Karze pieniężnej w wysokości do 50 000,00 złotych podlega ten kto wbrew przepisom art. 94a prowadzi reklamę apteki lub punktu aptecznego, placówki obrotu pozaaptecznego oraz ich działalności

W codziennej pracy w gabinetach posługują się Państwo często notatnikami dostarczanymi przez firmy farmaceutyczne czy dystrybutorów leków. Nie przywiązuje się zwykle wagi do treści nadruków, jakie się na nich znajdują. Bywa też, że są one specjalnie przygotowane do przekazywania pacjentom istotnych dla nich informacji, np. o dawkowaniu przepisanych leków.

Takie właśnie druczki wzbudziły ostatnio zainteresowanie Inspekcji Farmaceutycznej. W jednej z przychodni na terenie działania Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi lekarz posługiwał się formularzami pozwalającymi na wskazanie pacjentowi w jakich porach ma przyjmować który z przepisanych leków. W czytelnej tabelce, na kartce wielkości recepty lekarskiej, były przewidziane miejsca na wpisanie nazwy leku i pory jego przyjęcia w trakcie doby. Sęk w tym, że oprócz tego nadrukowana została nazwa apteki, jej adres i godziny otwarcia. Ustawa z 6 września 2001 roku – Prawo farmaceutyczne wprowadza zakaz reklamowania aptek i punktów aptecznych. Wyjątkiem od tego zakazu jest informowanie o lokalizacji i godzinach czynności tych placówek. Za złamanie zakazu ustawodawca przewidział gość wysokie kary pieniężne – do 50.000 złotych.

W praktyce stosowania przepisów dotyczących reklamy i jej ograniczeń przyjmuje się traktować jako reklamę wszelkie działania które mają zachęcać do zakupu (korzystania z usług) i prowadzić do zwiększenia sprzedaży podmiotu, który takie działania podejmuje, czy przyciągnięcia do niego klientów.

Notatnik, który wzbudził zainteresowanie Inspekcji Farmaceutycznej, to przypadek ciekawy z prawnego punktu widzenia. Wydrukowane na nim informacje mieszczą się w katalogu dozwolonych informacji, jakie apteka może podawać do wiadomości publicznej – wskazana jest jej nazwa, adres i godziny pracy. Jakiego elementu bezprawności można się zatem w nim dopatrzeć. Wydaje się, że kłopoty mogą być związane z powiązaniem:

- dozwolonej treści informacji, jakie przekazywać może apteka,

- nazwami konkretnych leków i ich dawkowaniem,

- sporządzeniem zestawienia i wręczeniem go pacjentowi przez lekarza, u którego pacjent ten się leczy.

Można w takiej sytuacji twierdzić, że lekarz, którego pacjent obdarzył zaufaniem, sugeruje temuż pacjentowi w taki sposób, że najlepszym miejscem, w którym kupi on zaordynowane leki, jest apteka, której dane znajdują się na zestawieniu dawkowania. A to już może wiązać się ze zwiększeniem obrotów apteki, bo to do niej skieruje się pacjent, żeby zrealizować receptę. A to stanowić będzie zakazaną formę reklamy, za co grożą opisane kary pieniężne.

Sprawa ta nie zakończyła się jeszcze ukaraniem kogokolwiek. Można jednak rozważyć, czy warto ryzykować stresem związanym z ewentualnym nałożeniem takiej kary i procesami, których wyniku z całą pewnością nie da się przewidzieć.

Data dodania: 8 Październik 2018

Najnowsze wpisy

16 paź 2018

Klub Lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi przy  ul. Czerwonej 3

zaprasza  w dniu 4 listopada 2018r. (niedziela) na  Koncert  Zaduszkowy "Pro  Memoria”

nastrojowy,  pełen  zadumy  wieczór  poświęcony  lekarzom,  którzy  odeszli  na  wieczny  dyżur

wystąpią:

Paweł  Pecuszok  -  tenor

Dawid  Zarzycki  -  fortepian

 

"Życie ludzkie jak iskra,

jak płomyk zdmuchnięty powiewem wiatru,

jak wiersz niedokończony - błyska i gaśnie"…

ale przecież coś pozostaje...

 

Zapraszamy

16 paź 2018

Klub  Lekarza  kontynuując  cykl  "Lekarze  z  pasją"  zaprasza  na  trzecie  w  tym  sezonie  wydarzenie - II Wieczór  z  dr  Markiem  Rożnieckim pt:  "Opera  moja  miłość" w dniu -  28  października  o godz.  17.00.

Podczas pierwszego spotkania  w  kwietniu  ten  znany  urolog  opowiedział  licznie zebranym wówczas gościom o jednej ze  swoich  największych  pasji  -  w  sposób  iście  mistrzowski  wprowadził  w  barwny  świat  muzyki  operowej.  Sukces i wielkie zainteresowanie, jakim cieszyła się ta impreza,  zaowocowały pomysłem zorganizowania kolejnej jej edycji.  

13 paź 2018

Stanowisko Konwentu Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich w sprawie szczepień ochronnych - podjęte w Gnieźnie 12 października.

Nasze serwisy