Kalendarium wydarzeń

 
Wrzesień 2019
 
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Kategorie

  • Szkolenie dla lekarzy “Konopie medyczne w teorii i praktyce”, organizowane w dniu 23 września 2019 r. przez Spectrum Cannabis Polska pod patronatem Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi oraz Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi

  • Klub Lekarza przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Łodzi zaprasza lekarzy i lekarzy dentystów na pyszne obiady. Codziennie nowe menu w przystępnych cenach. Członkowie OIL w Łodzi mogą skorzystać także z dofinansowania. Zamów obiad przez specjalny formularz

  • Willa przy ul. Czerwonej 3 jest otwarta dla wszystkich lekarzy, służąc jako miejsce integracji naszego środowiska. Dokładamy wszelkich starań, aby przychodzili tutaj z chęcią i przyjemnością, po prostu jak do siebie.

Pomóż sobie i pomóż bliskim- RZS wykryte na czas pozwala zachować sprawność.

Wersja do wydrukuPDF versionEPUB version

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła choroba, która atakuje stawy i inne narządy. Nieleczona prowadzi do zniszczenia stawów i inwalidztwa, a nawet przedwczesnej śmierci.  Zdaniem ekspertów, RZS nie musi wykluczać osób chorych z aktywności zawodowej, choć  zdarza się to zbyt często. Problem szczególnie dotyczy Polski, gdzie czas oczekiwania na wizytę u specjalisty reumatologa jest wyjątkowo długi. A co za tym idzie, spora część pacjentów otrzymuje pomoc za późno. Porozumienie Łódzkie – Łódzki Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia wspólnie ze Szpitalem Klinicznym im. WAM w Łodzi i Stowarzyszeniem Pomocy Chorym na Astmę i Choroby Alergiczne  od roku realizuje specjalny program, który ma temu przeciwdziałać pt: „Regionalne Centrum Wczesnej Diagnostyki Reumatologicznej”.

Wszyscy znamy hasło „Ruch to zdrowie”, ale by było ono realne, nasze stawy muszą być zdrowe. Chociaż współczesna medycyna potrafi skutecznie zahamować postęp choroby i zapobiec jej powikłaniom, to jest jeden warunek: leczenie musi być zastosowane na wczesnym etapie.

Dzięki ścisłej współpracy lekarzy POZ i specjalistów reumatologów od początku trwania programu przebadano ponad 464 pacjentów, gdzie u 63 wykryto RZS, a u 254 wykryto chorobę zwyrodnieniową. Takie działania skierowane bezpośrednio do pacjentów pozwalają na minimalizację liczby chorych. Należy pamiętać, iż przewlekły, postępujący charakter choroby i wiążąca się z nią ogromna ilość powikłań zdrowotnych powodują wykluczenie z aktywności życiowej i zawodowej chorego.

Tymczasem Polska jest jednym z krajów, w których opóźnienia diagnostyczne w RZS są największe w  Europie. Czas, jaki mija od pierwszych objawów choroby do ustalenia rozpoznania i włączenia leczenia to średnio aż 35 tygodni. Szacuje się, że aż 14 proc. chorych zgłasza się  do jakiegokolwiek lekarza (w tym lekarza rodzinnego) dopiero wówczas, gdy choroba trwa ponad rok. Kolejny problem to zbyt późne dotarcie do specjalisty. Od momentu pojawienia się u lekarza rodzinnego do czasu otrzymania skierowania do reumatologa mija średnio 12 tygodni. Na dalszym etapie też nie jest lepiej, bo nawet mając skierowanie, na wizytę u reumatologa tzw. pacjent pierwszorazowy czeka przeciętnie od 3 do 6 miesięcy. 

Chcemy, żeby jak największa liczba osób dowiedziała się o chorobie i możliwości leczenia. Dlatego propagujemy hasło: „Pomóż sobie i pomóż bliskim”- RZS wykryte na czas pozwala zachować sprawność. Dbajmy o siebie ale też o swoich najbliższych, sąsiadów, współpracowników. Być może w ten sposób uchronimy kogoś na czas przed przykrymi następstwami choroby.

 

Dlatego jeżeli jesteś :

  • mieszkańcem : województw łódzkiego, mazowieckiego i śląskiego,
  • jesteś w wieku  18 - 65 lat,
  • wystąpiły u Ciebie objawy związane z obrzękiem któregoś stawu utrzymującym się przez co najmniej 3 tygodnie, niespowodowane urazem

 

 

koniecznie  skontaktuj się z nami pod specjalnym numerem  42 673-80-20, która działa od poniedziałku do piątku w godzinach 11-13 lub znajdź najbliższą przychodnię POZ, w której lekarz rodzinny włączy Cię do programu. Lista poradni POZ, w których przyjmują uprawnieni lekarze znajduje się na stronie www.porozumienielodzkie.pl oraz  www.rcwdr.umed.pl

Dzwoniąc na infolinię osoby zainteresowane mogą dowiedzieć się, kto może uczestniczyć w programie, jakie są kryteria włączenia pacjenta do programu,  jak przebiega proces diagnostyki.

Wychodząc naprzeciw naszym pacjentom praktycznie w każdym powiecie województwa łódzkiego uruchomiliśmy przychodnie, które przyjmują pacjentów do programu. W samej Łodzi mamy 18 takich placówek.

-Najważniejsze jest to, iż dzięki naszym działaniom pacjent zostaje objęty bardzo szybką ścieżką diagnostyczną i jeżeli zachodzi potrzeba pacjent zostaje skierowany na pogłębione badania diagnostyczne realizowane  w Szpitalu Klinicznym im. WAM w Łodzi. – mówi Jarosław Krawczyk Prezes PŁ

Pacjenci, u których zostanie zdiagnozowany RZS zostają objęci opieką specjalistyczną w oddziale reumatologii Szpitala WAM w Łodzi.

Więcej informacji na stronie www.porozumienielodzkie.pl jak i na stronie facebooku Porozumienia Łódzkiego.

Zadbajmy o siebie i naszych najbliższych.

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie.

Data dodania: 10 Czerwiec 2019

Najnowsze wpisy

17 wrz 2019

ZAPRASZAMY

do udziału w 

XII Konferencji Medycyny Ratunkowej 

„Kopernik 2019”,

która odbędzie się w dniach 

15 – 17 listopada 2019r.

w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym w Łodzi, 

ul. Pomorska 251

 

16 wrz 2019

Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji
Politechniki Łódzkiej
zaprasza na XVIII edycję Studiów Podyplomowych

ZARZĄDZANIE SŁUŻBĄ ZDROWIA
I ELEMENTY TECHNIKI MEDYCZNEJ

Jaki nieliczni posiadamy certyfikat akredytacji programu nauczania
studiów podyplomowych w dziedzinie zarządzania opieką zdrowotną
nadawany przez STOMOZ!!!

Informacje i zapisy:

12 wrz 2019

W roku 2019 uroczyste wręczenie Praw Wykonywania Zawodu Lekarza i Lekarza Dentysty,

 

odbędzie się w dwóch turach w dniach:

16  września  2019  roku  o  godzinie 15.30 – dla absolwentów wydziału lekarskiego

Nasze serwisy