Kalendarium wydarzeń

 
Wrzesień 2018
 
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Kategorie

  • Willa przy ul. Czerwonej 3 jest otwarta dla wszystkich lekarzy, służąc jako miejsce integracji naszego środowiska. Dokładamy wszelkich starań, aby przychodzili tutaj z chęcią i przyjemnością, po prostu jak do siebie.

ORL w Łodzi sprzeciwia się zbyt małej liczbie rezydentur

Wersja do wydrukuPDF versionEPUB version

Tak niskiej liczby miejsc rezydenckich dla województwa łódzkiego jeszcze nie było. Wojewoda łódzki wnioskował o 270 miejsc specjalizacyjnych dla województwa łódzkiego. Ministerstwo Zdrowia przyznało zaledwie 124. To mniej niż połowa. To znacznie poniżej potrzeb - alarmuje samorząd lekarski. 

W wielu specjalnościach Ministerstwo Zdrowia nie przyznało ani jednego miejsca. Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi przyjęła stanowisko, w którym wyraziła stanowczy sprzeciw wobec dalece niewystarczającej liczby przyznanych miejsc rezydenckich.

Brak lekarzy specjalistów w województwie łódzkim jest odczuwalny praktycznie w każdej dziedzinie. Mimo tego, w tegorocznej wiosennej sesji Ministerstwo Zdrowia w wielu dziedzinach nie przyznało nawet 1 miejsca rezydenckiego. Tak jest na przykłąd w onkologii, okulistyce, czy psychiatrii. W innych deficytowach specjalnościach, tj. neonatologia - przyznano zaledwie 1 miejsce.

Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi 28 lutego podjęła stanowisko w sprawie liczby miejsc rezydenckich, które zostanie przesłane do Ministerstwa Zdrowia oraz władz samorządowych.

ORL wyraża w nim zdecydowany sprzeciw wobec  dalece niewystarczającej liczby przyznanych miejsc rezydenckich dla województwa łódzkiego na postępowanie kwalifikacyjne w marcu 2017. Ograniczenie możliwości kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów, przy obecnych niedoborach kadrowych  doprowadzi do znacznego pogorszenia ambulatoryjnej i szpitalnej opieki specjalistycznej. Konsekwencją takich decyzji będzie bezpowrotny odpływ wykształconych kadr medycznych z naszego kraju, co w perspektywie następnych lat może przyczynić się do likwidacji wielu podmiotów leczniczych.
dokumenty do pobrania: 
Data dodania: 1 Marzec 2017

Najnowsze wpisy

14 wrz 2018

Wieczór z Romualdem Bladowskim "Świat w muzyce i kolorach" - 23 września 2018 roku (niedziela) godzina 17.00, Klub Lekarza, ul. Czerwona 3

14 wrz 2018

Osoby, które nie otrzymały drogą mailową zaproszenia na uroczystość wręczenia praw wykonywania zawodu w dniu 18.09.2018 r. proszone są o kontakt z Panią Barbarą Szafrańską pod numerem 42 683 17 15 lub mailowo basia.s@oil.lodz.pl

31 sie 2018

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi popiera dążenie konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neurologii dla województwa łódzkiego dr n. med. Bożeny Adamkiewicz do włączenia do tego programu Regionalnego Centrum Profilaktyki i Leczenia Udarów Mózgu (RCPiLUM) w WWCOiT im. M. Kopernika w Łodzi.

Nasze serwisy