Kalendarium wydarzeń

 
Grudzień 2018
 
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Kategorie

ORL w Łodzi poparła protest rezydentów - ograniczenia czasu pracy do 48h

Wersja do wydrukuPDF versionEPUB version

Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi niezmiennie i z całą mocą wspiera protest lekarzy rezydentów, także w obecnie prowadzonej formie, polegającej na ograniczeniu czasu pracy lekarzy do maksymalnie 48 w tygodniu, między innymi  poprzez wypowiadanie tzw. klauzul opt-out.

ORL w Łodzi podkreśla, że praca ponad 48 godzin tygodniowo negatywnie odbija się na poziomie opieki nad pacjentami, stanowi też ogromne obciążenie zdrowia samych lekarzy.

Członkowie ORL w Łodzi uważają, że taka forma protestu, podejmowana w celu poprawy jakości świadczeń zdrowotnych wiąże się  z rezygnacją przez protestujących lekarzy ze znacznej części ich dochodów. Postępowanie ich tym bardziej zasługuje na szacunek i poparcie całego środowiska medycznego.

Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi wyraża głębokie przekonanie, że nie dojdzie do sytuacji, w której inni lekarze zachowają się w sposób, który zniweczy działania protestujących lekarzy i wzywa do solidarności i powstrzymania się od podejmowania kroków, które utrudnią osiągnięcie celów prowadzonego protestu.

Okręgowa Rada Lekarska w specjalnym apelu, zwróciła też do  Dyrektorów Szpitali, Ordynatorów/Kierowników Oddziałów oraz Kierowników Specjalizacji

W związku z akcją wypowiadania przez lekarzy klauzuli opt-out Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi zwraca uwagę, że maksymalny wymiar czasu pracy lekarzy nie może przekroczyć 48 godzin tygodniowo. Zgodnie z artykułem 96 ust. 4 Ustawy o działalności leczniczej, pracodawca nie może podejmować działań dyskryminujących wobec pracowników, którzy nie wyrazili zgody na pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin tygodniowo.

Podpis­­­anie klauzuli opt-out, jak i zawarcie umowy cywilno-prawnej, są dobrowolne.

Niedopuszczalnym jest wywieranie nacisku na lekarzy.

Wobec powyższego Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi apeluje do Dyrektorów Szpitali, Ordynatorów/Kierowników Oddziałów oraz Kierowników Specjalizacji, aby powstrzymali się od takich działań.Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi przypomina, że przebieg rezydentury jest jednoznacznie określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, które precyzyjnie określa liczbę dyżurów, niezbędnych do realizacji programu specjalizacji.

 

 

 

 

Data dodania: 30 Listopad 2017

Najnowsze wpisy

18 gru 2018

Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi, wspólnie z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie prowadzą kampanię społeczną #Wspólneświęta. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem pozostawiania starszych osób na szpitalnych oddziałach w święta Bożego Narodzenia. Każdego roku w szpitalach na Wigilię pozostają seniorzy, którzy ze względu na stan zdrowia mogliby zostać wypisani do domu. Tylko nie ma kto się nimi zająć.

16 gru 2018

Nadchodzi magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia oraz nadchodzący Nowy 2019 rok składamy wszystkim lekarzom i lekarzom dentystom oraz ich rodzinom serdeczne życzenia zdrowia, pogody ducha, spełnienia marzeń, zawodowej satysfakcji i wielu sukcesów.
dr n.med. Paweł Czekalski
prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi
oraz
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi

12 gru 2018

Stanowisko w sprawie wystawiania zaswiadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy

Nasze serwisy