Kalendarium wydarzeń

 
Grudzień 2018
 
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Kategorie

Opinia dot. wypełniania karty zgonu

Wersja do wydrukuPDF versionEPUB version

Przypominamy o prawidłowym wypełnianiu karty zgonu według wzoru wprowadzonego rozporządzeniem Min. Zdr. z dnia 11 lutego 2015 r. w sprawie wzoru karty zgonu

Zgodnie ustawą z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych zgon i jego przyczyna powinny być ustalone, co do zasady przez lekarza, leczącego chorego w ostatniej chorobie.  W przypadku braku takiej możliwości stwierdzenie zgonu i jego przyczyny powinno nastąpić w drodze oględzin, dokonywanych przez lekarza lub w razie jego braku przez inną osobę, powołaną do tej czynności przez właściwego starostę.

Należy przytoczyć również obowiązek nałożony w/w ustawą na lekarza gdzie lekarz, jak i inne osoby powołane do dokonywania oględzin zwłok, jeżeli przy dokonaniu tej czynności powezmą pewność lub uzasadnione podejrzenie, że przyczyną zgonu była choroba zakaźna, podlegająca obowiązkowemu zgłoszeniu, powinni zawiadomić o tym natychmiast właściwego inspektora sanitarnego . W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że przyczyną zgonu było przestępstwo, lekarz, jak i inne osoby powołane do oględzin zwłok powinni zawiadomić o tym natychmiast właściwego prokuratora lub najbliższy posterunek Policji.

Powyższy obowiązek koresponduje z rubryką nr 18a karty zgonu, w której konieczne jest sprecyzowanie, czy zgon osoby nastąpił z powodu choroby zakaźnej.

 

 

Wzór karty zgonu reguluje załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzoru karty zgonu z dnia 11 lutego 2015r.,Szczegółowe wypełnienie karty zgonu pozwala innym instytucjom korzystającym z tego dokumentu prawidłowo wykonywać swoje własne obowiązki dokumentacyjne.

dokumenty do pobrania: 
Data dodania: 24 Maj 2016

Najnowsze wpisy

18 gru 2018

Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi, wspólnie z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie prowadzą kampanię społeczną #Wspólneświęta. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem pozostawiania starszych osób na szpitalnych oddziałach w święta Bożego Narodzenia. Każdego roku w szpitalach na Wigilię pozostają seniorzy, którzy ze względu na stan zdrowia mogliby zostać wypisani do domu. Tylko nie ma kto się nimi zająć.

16 gru 2018

Nadchodzi magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia oraz nadchodzący Nowy 2019 rok składamy wszystkim lekarzom i lekarzom dentystom oraz ich rodzinom serdeczne życzenia zdrowia, pogody ducha, spełnienia marzeń, zawodowej satysfakcji i wielu sukcesów.
dr n.med. Paweł Czekalski
prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi
oraz
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi

12 gru 2018

Stanowisko w sprawie wystawiania zaswiadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy

Nasze serwisy