Kalendarium wydarzeń

 
Wrzesień 2019
 
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Kategorie

  • Szkolenie dla lekarzy “Konopie medyczne w teorii i praktyce”, organizowane w dniu 23 września 2019 r. przez Spectrum Cannabis Polska pod patronatem Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi oraz Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi

  • Klub Lekarza przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Łodzi zaprasza lekarzy i lekarzy dentystów na pyszne obiady. Codziennie nowe menu w przystępnych cenach. Członkowie OIL w Łodzi mogą skorzystać także z dofinansowania. Zamów obiad przez specjalny formularz

  • Willa przy ul. Czerwonej 3 jest otwarta dla wszystkich lekarzy, służąc jako miejsce integracji naszego środowiska. Dokładamy wszelkich starań, aby przychodzili tutaj z chęcią i przyjemnością, po prostu jak do siebie.

Lekarze Miastu w Rawie Mazowieckiej

Wersja do wydrukuPDF versionEPUB version

Delegatura Skierniewicka Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi rozpoczęła cykl spotkań pt. "Lekarze Miastu - przede wszystkim kultura Doktorze". Wszystko po to, by propagować zdrowy styl życia w regionie.

- Pierwszy wykład poświęcimy paleniu papierosów. Cieszymy się, że jest wśród nas młodzież, ponieważ to ich chcemy przestrzec przed nałogiem. Dorosłym chcemy z kolei powiedzieć, że nigdy nie jest za późno, żeby rzucić palenie – mówi podczas otwarcia Robert Filipczak, szef Delegatury Skierniewickiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi. 

Do inicjatywy Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi przyłączył się Urząd Miasta, który współfinansuje cykl spotkań.

- Będziemy gorąco zapraszać naszych mieszkańców na kolejne spotkania. Chcemy przekazywać nowe wartości i promować zdrowy styl życia. Dziś rozmawiamy o szkodliwości palenia papierosów. Choć w Polsce coraz mniej osób pali, nadal ten problem dotyczy wielu z nas. Sam nigdy nie paliłem, ale mój ojciec zmarł właśnie z tego powodu – powiedział Dariusz Misztal, burmistrz Rawy Mazowieckiej wyjaśniając, że to dla niego szczególny temat.

Pierwsze spotkanie „Lekarze miastu”, które odbyło się 21 listopada w Rawie Mazowieckiej, poświęcono problemowi palenia papierosów i chorobom, jakie wiążą się z paleniem tytoniu. Wykład wygłosił lekarz medycyny pracy z Rawy Mazowieckiej - Ryszard Kądziela, który w tym temacie jest ekspertem. Pomógł rzucić palenie już setkom swoich pacjentów. Lekarz podkreślał, że przeświadczenie - iż papierosy pomagają nam się zrelaksować - jest złudne.

- Młodzi ludzie często sięgają po papierosy, żeby zaimponować kolegom. Starsi traktują je jak środek uspokajający. Trzeba sobie jednak uzmysłowić, że tylko w Polsce każdego roku przez papierosy tracimy 50 tys. osób. To tak, jakby nagle zniknęły dwie Rawy Mazowieckie – porównywał Kądziela.

Lekarz przestrzegał przez akcjami promocyjnymi, które organizują koncerny tytoniowe.

- Palacze odchodzą ze względu na choroby odtytoniowe m.in. onkologiczne i kardiologiczne, dlatego firmy tytoniowe starają się pozyskać nowych palaczy organizując akcje promocyjne, rozdając darmowe papierosy. Nie warto po nie sięgać, ponieważ nikotyna jest substancją silnie uzależniającą – mówi Ryszard Kądziela.

Ryszard Kądziela udzielał rad, jak rzucić palenie. Wspomniał, że można wspomagać się środkami farmakologicznymi. Podkreślał jednak, że najważniejsza jest silna wola pacjenta. – Co 5 palacz jest w stanie rzucić palenie po wizycie u lekarza. Pozostali potrzebują silniejszej motywacji, a czasem również kuracji farmakologicznej – mówi Kądziela.

Po wykładzie nie brakowało pytań. Zadawały je zarówno dzieci, jak i dorośli. Temat wywołał spore zainteresowanie. Najbardziej aktywni uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami przygotowanymi przez Urząd Miasta w Rawie Mazowieckiej oraz filię Narodowego Funduszu Zdrowia w Skierniewicach.

Po wykładzie przyszedł czas na kulturę. Także lekarską. Przed mieszkańcami Rawy wystąpił Piotr Pągowski. Lekarz poeta. Na co dzień kieruje Gminnym Ośrodkiem Zdrowia w Nowym Kawęczynie. Każdy pacjent i każda rodzina, która mieszka w okolicy to dla niego inspiracja do pisania. Piotr Pagowski jest autorem zarówno wierszy, jak i prozy.

- Jestem łodzianinem, ale od 30 lat mieszkam na wsi. Moja twórczość jest związana głównie z tym regionem – mówił Piotr Pągowski.

Lekarz przeczytał kilka wierszy i fragment Opowiadań Warszawskich, które napisał z miłości do stolicy.

Na spotkaniu pojawiło się prawie 70 mieszkańców Rawy Mazowieckiej i okolic. Kolejny wykład z cyklu "Lekarze Miastu" zaplanowane jest w styczniu i równiez odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej.

Data dodania: 24 Listopad 2016

Nasze serwisy