Kalendarium wydarzeń

 
Styczeń 2019
 
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kategorie

  • Willa przy ul. Czerwonej 3 jest otwarta dla wszystkich lekarzy, służąc jako miejsce integracji naszego środowiska. Dokładamy wszelkich starań, aby przychodzili tutaj z chęcią i przyjemnością, po prostu jak do siebie.

Kasa fiskalna w gabinecie od 2015

Wersja do wydrukuPDF versionEPUB version

Minister Finansów podpisał nowe rozporządzenie z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestracyjnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544), które będzie obowiązywało w latach 2015-2016 r.

Koniec zwolnień.

Lekarze oraz lekarze dentyści będą zobowiązani do ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych bez względu na wielkość tej sprzedaży.

Termin wprowadzenia kasy.

Podatnicy, którzy utracą prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przed 1 stycznia 2015 r. - po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył wartość obrotu w kwocie 20 000 zł.

 

Podatnicy, którzy do końca 2014 r. nie przestaną spełniać warunków do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej na podstawie obecnie obowiązujących przepisów, zobligowani będą do rozpoczęcia ewidencjonowania z dniem 1 marca 2015 r

 

Podatnicy, którzy rozpoczną działalność po 31 grudnia 2014, zobligowani będą do rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaz na kasie fiskalnej po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym nastąpiła sprzedaż usługi

Ważne.

Obowiązek ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej nie dotyczy przypadku gdy sprzedaż jest dokumentowana za pomocą faktury między dwoma przedsiębiorcami lub dotyczy lekarza posiadającego kontrakt z NFZ. Decyduje źródło przychodu jakim jest konsument – pacjent.

 

Nowe rozporządzenie z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544), na lata 2015-2016 wprowadziło obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej sprzedaży świadczonych usług medycznych na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych bez względu na wielkość tej sprzedaży.- oznacza to iż większość z lekarzy którzy prowadzą praktykę będzie musiała posiadać kasę. Poniższy tekst ma na celu opisanie trybu wprowadzenia kasy w gabinecie.

 

 

Instrukcja krok po kroku, jak wprowadzić kasę fiskalną w gabinecie od 1 marca 2015 r.

 

 

KROK 1

wybór i zakup kasy fiskalnej.

Należy wybrać model kasy i firmę w jakiej dokona się zakupu kasy. Jest to ważny wybór, ponieważ nabywca kasy w tej firmie będzie dokonywał przeglądów serwisowych kasy. Należy zachować fakturę VAT w celu złożenia wniosku o zwrot kwoty 700 zł za zakup kasy.

 

 

KROK 2

zawiadomienie właściwego urzędu skarbowego o zamiarze ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej

Podatnik który zamierza rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej musi zawiadomić o tym fakcie właściwy dla swojej siedziby urząd skarbowy. Poniżej przedstawiamy wzór zawiadomienia. Pismo takie powinno zostać złożone w urzędzie skarbowym osobiście lub listem poleconym. Termin złożenia powinien poprzedzać rozpoczęcie prowadzenia ewidencji za pomocą kasy. Najlepiej wysłać zawiadomienie po dokonaniu zakupu kasy.

 

KROK 3

fiskalizacja kasy

Fiskalizacja to jednokrotna czynność inicjująca pracę modułu fiskalnego kasy z równoczesnym wpisaniem numeru identyfikacji podatkowej podatnika (NIP) do pamięci fiskalnej. Czynności tej dokonuje usprawniony serwisant kas w firmie w której dokonany został zakup kasy. Czynność fiskalizacji jest potwierdzana wykonaniem raportu fiskalnego dobowego. Wydruk raportu fiskalnego dobowego dołączany jest do książki kasy. UWAGA ! od momentu dokonania czynności fiskalizacji kasy powstaje obowiązek ewidencjonowania sprzedaży wyłącznie za pomocą kasy fiskalnej. Od tego momentu nie jest możliwe dokonywanie sprzedaży za pomocą kasy w trybie szkoleniowym.

 

KROK 4

Zgłoszenie do urzędu skarbowego faktu fiskalizacji kasy

W ciągu 7 dni od dnia fiskalizacji kasy podatnik składa do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenie danych dotyczących kasy, w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy. Wzór zgłoszenia poniżej. Numer ewidencyjny kasy jest niepowtarzalnym numerem, który naczelnik urzędu skarbowego nadaje kasie, po zgłoszeniu fiskalizacji kasy przez podatnika i podmiot prowadzący serwis główny lub podmiot prowadzący serwis kas.

 

KROK 5

prowadzenie ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej

1. Podatnik będzie zobowiązany prowadzić ewidencję sprzedaży za pomocą kasy od momentu dokonania jej fiskalizacji
może to być data wcześniejsza- zob. krok 3), najpóźniej począwszy od dnia 1 marca 2015 r.

2. W przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, z obowiązku posiadania kasy w 2014 r., którzy po dniu 31 grudnia 2014 r. kontynuują świadczenie usług, świadczenie tych usług jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania do dnia 28 lutego 2015 r. Począwszy od 1 marca 2015 r. zwolnienie traci moc i powstaje obowiązek prowadzenia ewidencji za pomocą kasy.

Wykonanie powyższych czynności uprawniać będzie podatnika do złożenia wniosku do właściwego urzędu skarbowego w celu uzyskania zwrotu ulgi na kasę w wysokości 700 zł netto.

 

Przygotował: radca prawny Paweł Lenartowicz 

 

 

Data dodania: 3 Grudzień 2014

Najnowsze wpisy

18 sty 2019

Klub Żeglarski SZKWAŁ przy okręgowej izbie lekarskiej w Łodzi zaprasza na XX Jubileuszowe Regaty o Puchar Prezesa OIL.

17 sty 2019

Zapraszamy do udziału w XIX Ogólnopolskiej Biesiadzie Literackiej - termin nadsyłania tekstów - 15 lutego 2019 roku

17 sty 2019

23 lutego (sobota) 2019 roku - rozpoczęcie godzina 20.00 Klub Lekarza w Łodzi ul. Czerwona 3

Nasze serwisy