Kalendarium wydarzeń

 
Grudzień 2018
 
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Kategorie

  • Willa przy ul. Czerwonej 3 jest otwarta dla wszystkich lekarzy, służąc jako miejsce integracji naszego środowiska. Dokładamy wszelkich starań, aby przychodzili tutaj z chęcią i przyjemnością, po prostu jak do siebie.

Józef Bronisław Szymczyk

Józef Bronisław Szymczyk urodził się 19 marca 1941 r. w Radomsku. Akademię Medyczną w Łodzi ukończył w grudniu 1969 roku. Od 1970 r. rozpoczął pracę w Szpitalu im. J. Korczaka w Łodzi jako lekarz pediatra.

Był znakomitym lekarzem cenionym przez pacjentów, mającym ogromny autorytet w środowisku lekarskim. Wiele lat swojej aktywności poświęcił na rzecz pracy społecznej i samorządowej. Ideę samorządności wyniósł z domu. Jak sam napisał we wspomnieniach „wzrastał w kulcie samorządności”. Nie dziwi zatem fakt Jego zaangażowania w strukturach NSZZ „Solidarność” Ziemi Łódzkiej, w gronie lekarzy, którzy przyczynili się do reaktywowania izb lekarskich. Uczestniczył w tworzeniu projektu ustawy o izbach lekarskich, nie szczędząc trudu i wysiłku pomimo przeciwności stanu wojennego i braku akceptacji ówczesnej władzy. Kiedy w 1989r idea reaktywowania izb lekarskich doczekała się urzeczywistnienia, od początku włączył się aktywnie w pracę odrodzonego samorządu lekarskiego. Był delegatem na okręgowy zjazd lekarzy od I kadencji, poświęcając się głównie pracy w Komisji Etyki. W II i III kadencji tej komisji przewodniczył. Był inicjatorem i organizatorem licznych konwersatoriów z dziedziny etyki i deontologii. W II, III i VI kadencji był członkiem Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi. Podczas Okręgowych Zjazdów Lekarzy pracował w Komisji Uchwał i Wniosków (także jako przewodniczący), włączając się również do prac w Komisji ds. Legislacji.

Jednak przede wszystkim był mądrym, wyważonym, skromnym człowiekiem, niezwykle lubianym w środowisku lekarskim. Swoją postawą wyznaczał standardy etyczne i tworzył niedościgniony wzór kultury słowa. Budując dobro na wielu płaszczyznach był dla nas opoką wartości, na której mogliśmy wzrastać, rozwijać się i podejmować najtrudniejsze wyzwania. W naszych osobistych rozmowach podziwiałem jego determinację w dążeniu do celu, nacechowaną rozwagą, taktem i łagodnym uśmiechem, który mam stale w pamięci.

W 2004 roku w uznaniu zasług w pracy społecznej łódzka izba lekarska uhonorowała Jego Osobę złotą odznaką „Zasłużony dla samorządu lekarskiego”.

Życie nieobecnych realizuje się w naszych wspomnieniach, w ich dokonaniach i niedokończonych dziełach, a także, dzieł tych kontynuacji.

Jak sam powiedział: „To właśnie jest ta przeszłość, która kształtuje dzisiaj i niesie nadzieję na być może lepszą przyszłość”. Będziemy wspominać naszego kolegę, jego mądre słowa i będziemy wierni temu wszystkiemu co nam pozostawił.
 

Grzegorz Mazur

Nasze serwisy