Kalendarium wydarzeń

 
Grudzień 2018
 
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Kategorie

  • Willa przy ul. Czerwonej 3 jest otwarta dla wszystkich lekarzy, służąc jako miejsce integracji naszego środowiska. Dokładamy wszelkich starań, aby przychodzili tutaj z chęcią i przyjemnością, po prostu jak do siebie.

W Izbie Lekarskiej o opiece okołoporodowej i ginekologicznej

Wersja do wydrukuPDF versionEPUB version

Kilkudziesięciu ordynatorów oddziałów ginekologiczno-położniczych, spotkało się w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Łodzi, żeby porozmawiać o problemach opieki okołoporodowej w województwie łódzkim. Choć statystycznie Łódź znajduje się na szarym końcu, to paradoksalnie wynika to z najlepszej, a nie najgorszej opieki.

- Łódź jest w czołówce polskich miast, jeśli chodzi o śmiertelność okołoporodową. Wynika to m.in. z funkcjonowania wysokoreferencyjnych ośrodków tj. Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki i klinik w Wojewódzkim Szpitalu im. Pirogowa (dawniej Madurowicza), gdzie przyjeżdżają kobiety z ciążą zagrożoną z całej Polski. Z tego powodu w Łodzi  obłożenie łóżek, zwłaszcza tych wysokoreferencyjnych, jest bardzo wysokie – mówi prof. Piotr Sieroszewski, kierownik Kliniki Medycyny Płodu i Ginekologii  Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. - Statystyki wyraźnie pokazują postęp medycyny i mniejszą umieralność  okołoporodową w ostatnich latach.

Umieralność okołoporodowa w Łódzkiem wynosi 5,7 przy średniej krajowej 4,4. – To są jednak statystyki dla województwa. Kiedy weźmiemy pod uwagę umieralność okołoporodową wśród mieszkańców województwa, to znajdujemy się na 4 miejscu w kraju – mówi prof. Sieroszewski.

Najwyższa umieralność notowana jest w klinikach Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polski, ale wytłumaczyć to należy specyfiką szpitala. To kliniki o najwyższym stopniu referencyjności, gdzie najtrudniejsze przypadki z Polski. Takich  placówek w Europie jest zaledwie kilka.

Ginekolodzy i położnicy spotkali się w Okręgowej Izbie Lekarskiej, żeby porozmawiać o tym, jak zapobiec w Łodzi i regionie tragediom na oddziałach położniczych w innych miastach kraju. Tego typu sprawy zawsze zyskują duży medialny rozgłos.

- Chcemy uprzedzić potencjalne zagrożenie i zastanowić się co należy zrobić, żeby w województwie łódzkim nie powtórzyły się przypadki z innych regionów m.in. Starachowic i Włocławka. To spotkanie jest formą  prewencji. Chcemy rozpoznać punkty zapalne i zagrożenia i postarać się nim przeciwdziałać.  Chcemy też zastanowić się, jak zagwarantować kobiecie rodzącej i jej dziecku, jak największy komfort i bezpieczeństwo– mówi dr Grzegorz Mazur, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej  w Łodzi. – Kluczem do poprawy tej sytuacji jest zawsze lepsza współpraca specjalistów i oddziałów.

Wśród zaproszonych gości było kilkudziesięciu ordynatorów i kierowników oddziałów ginekologiczno-położniczych w Łodzi i regionie. Wszyscy wskazywali na braki kadrowe, które są coraz bardziej odczuwalne.

- Mamy znaczne niedobory specjalistów anestezjologii i intensywnej terapii. Wiele powiatowych szpitali nie jest w stanie wprowadzić analgezji porodu ze względu na brak anestezjologów.  Żeby praca anestezjologa na bloku porodowym była opłacalna, powinien on przeprowadzać minimum 6 analgezji porodu dziennie, a w regionie mamy wiele oddziałów, na których odbywa się jeden poród na dobę – mówi prof. Wojciech Krajewski, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Zwrócono również uwagę na brak specjalistów neonatologii. – To specjalizacja, która nie cieszy się popularnością wśród młodych, dlatego w przyszłości możemy cierpieć na jeszcze większy brak specjalistów w tej dziedzinie. Wciąż mamy niewykorzystane miejsca rezydenckie – mówi dr Mariusz Pacholik, lekarz neonatolog.

Czytaj więcej na: www.panaceum.lodz.pl

Data dodania: 5 luty 2017

Najnowsze wpisy

16 gru 2018

Nadchodzi magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia oraz nadchodzący Nowy 2019 rok składamy wszystkim lekarzom i lekarzom dentystom oraz ich rodzinom serdeczne życzenia zdrowia, pogody ducha, spełnienia marzeń, zawodowej satysfakcji i wielu sukcesów.

dr Paweł Czekalski

prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi

oraz

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi

12 gru 2018

Stanowisko w sprawie wystawiania zaswiadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy

10 gru 2018

IV Mistrzostwa Polski Lekarzy w Szachach Błyskawicznych i Szybkich

 

IV Mistrzostwa Polski Prawników w Szachach Błyskawicznych i Szybkich

Kazimierz Dolny '2019

 

        

Nasze serwisy