Kalendarium wydarzeń

 
Kwiecień 2019
 
pon.
wt.
śr.
czw.
pt.
sob.
ndz.
1
2
3
4
5
6
7
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Kategorie

E-zwolnienia obowiązkowe już od 1 grudnia. Dodatkowe dyżury w ZUS-ie

Wersja do wydrukuPDF versionEPUB version

Od 1 grudnia zwolnienia lekarskie powinny być wystawiane wyłącznie elektronicznie. Mogą pojawić się jednak przypadki, kiedy będzie to niemożliwe.

ZUS robi wszystko, żeby zachęcić lekarzy do wystawiania zwolnień elektronicznych. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" w piątek, 30 listopada oddziały będą pracowały do godziny 18.  1 grudnia wszystkie oddziały organizują tzw. "białą sobotę", żeby lekarze którzy jeszcze nie mają profilu PUE ZUS, mogli go szybko założyć i uzyskać certyfikat do podpisywania E-ZLA. Urchomiona została też secjalna inforlinia ZUS (22 560 16 00), pod którą lekarze i przedsiębiorcy będą mogli uzyskać najważniejsze informacje. Pracownicy infolinii będą informować wyłączbie o sprawach związanych z elektronicznymi zwolnieniami. Można dzwonić od godz. 8 do 21.

Wydrukowany formularz

W wyjątkowych przypadkach lekarze będą mogli wystawiać zwolnienie w formie papierowej na specjalnie wydrukowanym z systemu formularzu. Chodzi o sytuację, w której nie ma dostępu do Internetu, albo sprzęt zawiedzie. Wówczas lekarze mogą skorzystać z wydrukowanych wcześniej z systemu formularzy, które powinni mieć zawsze przy sobie, żeby móc skorzystać w awaryjnej sytuacji. Stare druki przestają obowiązywać.

Lekarz powinien przekazać ubezpieczonemu zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym wcześniej w tzw. trybie alternatywnym z systemu teleinformatycznego. Obecnie lekarz ma możliwość wydrukowania 150 takich formularzy zaświadczeń lekarskich, do wykorzystania w sytuacji braku dostępu do komputera, Internetu czy braku możliwości elektronicznego podpisania zwolnienia – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W ciągu 3 dni roboczych od dnia wystawienia takiego papierowego zaświadczenia lekarz powinien zelektronizować ten dokument i przekazać niezbędne dane do ZUS. Pacjenci nie będą więc pozbawieni zaświadczenia lekarskiego.

Ilu lekarzy wystawia e-ZLA?

Jak podaje ZUS na początku listopada 2018 r. w całym kraju 53,24 proc. zwolnień było wystawionych w formie elektronicznej. Wśród przyczyn niewystawiania e-ZLA przez lekarzy jest m.in: oczekiwanie na termin 1 grudnia 2018 r. (75,54 proc.), oczekiwanie na asystenta medycznego (9,69 proc.), brak sprzętu komputerowego (5,32 proc.), brak dostępu do internetu (1,27 proc.), oczekiwanie na aplikację gabinetową (0,58 proc.).

Oprac. na podst. Dziennik Gazeta Prawna, Spider'sWeb

Data dodania: 30 Listopad 2018

Najnowsze wpisy

19 kwi 2019

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy
składam wszystkim lekarzom i lekarzom dentystom, a także ich rodzinom,
serdeczne życzenia zdrowia, pogody ducha i radości.

17 kwi 2019

Komisja Sportu i Rekreacji ORL w Łodzi planuje zorganizować kurs samoobrony dla lekarek i lekarzy.

Nasze serwisy